Strona główna » Blog » Obrona pracy licencjackiej - o tym musisz wiedzieć przed egzaminem!

Obrona pracy licencjackiej – o tym musisz wiedzieć przed egzaminem!

20 lutego, 2023
przez admin

Obrona pracy licencjackiej jest jednym z najważniejszych egzaminów na studiach. To ostatni etap do uzyskania tytułu licencjata. Sam egzamin wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Czym jest obrona licencjatu? Jak wygląda? Na te oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym najnowszym artykule! 

Spis treści:

  1. Co to jest obrona pracy licencjackiej?
  2. Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?
  3. Obrona pracy licencjackiej – kto zadaje pytania?
  4. Kiedy obrona pracy licencjackiej?

Co to jest obrona pracy licencjackiej?

Obrona pracy licencjackiej to egzamin, podczas którego licencjat prezentuje i uzasadnia swoją pracę dyplomową przed komisją egzaminacyjną. W skład komisji wchodzą nauczyciele akademiccy czyli promotor, recenzent oraz przewodniczący komisji. Podczas obrony licencjatu, student udowadnia, że posiada wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą mu na ukończenie studiów. 

Komisja egzaminacyjna zatwierdza pracę oraz przyznaje tytuł licencjata. Są jednak takie sytuacje, że zespół komisyjny zażąda poprawek w pracy licencjackiej. To kończy się ponowną obroną licencjatu, ale w innym terminie.

Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?

Każda obrona pracy licencjackiej różni się od siebie, ponieważ uczelnie mają swoje własne zasady i procedury, Ogólny schemat prezentuje się następująco: 

  1. Licencjat przygotowuje prezentację na temat pracy dyplomowej, gdzie prezentuje metody badań, wyniki oraz wnioski.
  1. Student bierze udział w spotkaniu z komisją egzaminacyjną. W skład komisji najczęściej wchodzą: przewodniczący, promotor oraz recenzent. 
  1. Komisja zadaje pytania licencjatowi na temat pracy dyplomowej. 
  1. Po części z pytaniami, licencjat opuszcza miejsce egzaminu i czeka na zewnątrz na wyniki. W tym czasie komisja dyskutuje na temat jego pracy.
  1. Po kilku minutach komisja ponownie zaprasza studenta, a następnie przedstawia decyzję – pozytywną lub negatywną.

Niektóre obrony licencjatu bywają mniej lub bardziej formalne. Czas trwania egzaminu też się różni. Czasem wystarczy 15-20 minut. Innym razem obrona pracy licencjackiej trwa godzinę albo i więcej. Najważniejsze jest to, abyś był dobrze przygotowany. 

Obrona pracy licencjackiej – kto zadaje pytania?

Podczas obrony licencjatu to komisja egzaminacyjna zadaje pytania studentowi. Zazwyczaj pada jedno pytanie od promotora, recenzenta oraz przewodniczącego komisji. Zadaniem komisji egzaminacyjnej jest ocena pracy licencjackiej oraz umiejętności licencjata. W skład komisji wchodzą wyłącznie nauczyciele akademiccy. 

Co zawiera praca inżynierska? Czy napiszę ją w tydzień? Zapoznaj się z tym dokładniej.

Kiedy obrona pracy licencjackiej?

Termin obrony pracy licencjackiej ustala uczelnia. Sama data jest zależna od harmonogramu danego semestru. Najpierw uzgadniasz termin obrony indywidualnie ze swoim promotorem. Później jest on zatwierdzony przez uczelnię. Do tego czasu musisz mieć wystawione wszystkie oceny, czy oddane książki do biblioteki uniwersyteckiej. I co najważniejsze – Twoja praca jest już na tym etapie skończona! 

Obrona licencjatu wzbudza mnóstwo emocji i przede wszystkim stresu. Większość studentów obawia się, że nie zdąży napisać pracy licencjackiej do wyznaczonego terminu. Dlatego kup pracę licencjacką na piszemy-pracę.com i skup się wyłącznie na samej obronie na studiach! Przygotujemy dla Ciebie pracę dyplomową na wyznaczony termin. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z usług naszego portalu pamiętaj o przestrzeganiu zapisów ustawy Prawa Autorskiego oraz Art. 272 Kodeku Karnego. Opracowania naszego autorstwa i wszelkiego rodzaju konsultacje mają charakter wzorca i mogą jedynie stanowić bazę do przygotowania własnego opracowania.
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024
-
Projekt i wykonanie The First