Strona główna » Blog » Na czym polega obrona pracy inżynierskiej?

Na czym polega obrona pracy inżynierskiej?

17 lutego, 2023
przez admin

Czy czeka Cię w najbliższym czasie obrona pracy inżynierskiej? Zastanawiasz się jak wygląda egzamin, czy jak się do niego przygotować? To dobrze trafiłeś! W dzisiejszym artykule dowiesz się jak wygląda obrona inżynierska

Spis treści:

 1. Czym jest obrona pracy inżynierskiej?
 2. Co mówić na obronie pracy inżynierskiej?
 3. Czy obrona pracy inżynierskiej jest trudna?
 4. Obrona pracy inżynierskiej - czy można nie zdać?

Czym jest obrona pracy inżynierskiej?

Obrona pracy inżynierskiej to forma egzaminu, który kończy etap studiów. Autor pracy przedstawia oraz broni swoje wyniki i wnioski przed panelem ekspertów. Celem obrony jest zaprezentowanie rezultatów badań i pokazanie ich wartości naukowej oraz praktycznej.

Co mówić na obronie pracy inżynierskiej?

Jeśli jesteś w trakcie obrony pracy inżynierskiej, to skup się na dokładnym przedstawieniu swoich wyników. Uzasadnij je w sposób zrozumiały. Poniżej podpowiemy Ci, jak w efektowny sposób zaprezentować swoją pracę dyplomową. 

 1. Zacznij od krótkiego wprowadzenia. Przedstaw tytuł swojej pracy, a następnie opisz temat badań i dlaczego go wybrałeś.
 2. Zaprezentuj swoje metody badań. Dokładnie opisz metody badawcze, które wykorzystałeś w swojej pracy dyplomowej i dlaczego wybrałeś akurat te konkretne.
 3. Przedstaw swoje wyniki. Użyj odpowiednich tabel, wykresów i rysunków. W ten sposób komisja egzaminacyjna z łatwością zrozumie Twoje wyniki podczas obrony inżynierskiej.
 4. Czas na interpretację badań. Wyjaśnij, co oznaczają te wyniki.
 5. Porównaj swoje wyniki z innymi badaniami. Wyjaśnij jak zgodne lub różne są Twoje wyniki względem innych.
 6. Na koniec przedstaw swoje ostateczne wnioski i rekomendacje do dalszych badań.
 7. Na koniec zostają pytania od komisji. Dokładnie przygotuj się do tej sekcji, bo od niej w dużej mierze zależy obrona pracy inżynierskiej

Obrona pracy licencjackiej - o tym musisz wiedzieć przed egzaminem! Koniecznie się z tym zapoznaj.

Czy obrona pracy inżynierskiej jest trudna?

Obrona pracy inżynierskiej to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych egzaminów na studiach. Nic dziwnego, że wiele studentów stresuje się obroną inżynierską. Sama trudność zależy od wielu czynników, jak przygotowanie czy jakość pracy. 

Zanim podejdziesz do obrony inżynierskiej, dokładnie przestudiuj swoją pracę dyplomową. Poćwicz również przemawianie przed publicznością, na przykład z pomocą przyjaciół czy rodziny. W ten sposób doskonale przygotujesz się na egzamin. 

Obrona pracy inżynierskiej - czy można nie zdać?

Tak, to jest możliwe. Są takie sytuacje, gdy student nie zdaje obrony pracy inżynierskiej. Decyzja o zaliczeniu lub niezaliczeniu pracy zależy od komisji egzaminacyjnej. To właśnie ten zespół ocenia jakość pracy dyplomowej. 

Jeśli komisja stwierdzi, że praca nie spełnia wymagań, odmówi jej zaliczenia. Często jest też tak, że zespół komisyjny zaleci poprawki. W takim przypadku student może ponownie złożyć pracę do oceny. Wtedy przystąpi do obroni inżynierskiej jeszcze raz.

Chcesz, aby Twoja praca inżynierska była na jak najwyższym poziomie? Zamów ją na naszym portalu piszemy-prace.com. Dzięki temu, masz pewność, że komisja egzaminacyjna zatwierdzi Twoją pracę dyplomową. Zrezygnuj z nadmiernego stresu, który wiąże się z pisaniem i już dziś kup u nas pracę inżynierską!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Korzystając z usług naszego portalu pamiętaj o przestrzeganiu zapisów ustawy Prawa Autorskiego oraz Art. 272 Kodeku Karnego. Opracowania naszego autorstwa i wszelkiego rodzaju konsultacje mają charakter wzorca i mogą jedynie stanowić bazę do przygotowania własnego opracowania.
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023
-
Projekt i wykonanie The First